Acer Aspire 7 A715-42G-R9F8 Black 15.6in FHD IPS | AMD Ryzen 7 5700U | 8GB DDR4 | 512GB NVMe SSD | RTX 3050 Ti 4GB | Windows 11 Home
₱47,999.00
Acer Aspire 7 with AMD Ryzen 7 5700U and RTX 3050 Ti 4GB — smooth 1080p gaming and creative work on a 15.6in IPS display with Windows 11 Home.
| product-category | Laptop |
|---|---|
| manufacturer | Acer |
| gpu | GeForce RTX 3050 Ti |
| gpu-memory-size | 4 GB |
| gpu-memory-type | GDDR6 |
| processor | AMD Ryzen 7 5700U |
| screen-size | 15.6″ |
| system-memory-size | 8 GB |
| system-memory-type | DDR4 |
| hdd-size | 512 GB |
| hdd-type | SSD |
| resolution | 1920 x 1080 |
| monitor-type | IPS |
| os | Windows 11 Home |
1 in stock
- Display: 15.6in Full HD (1920×1080) IPS LCD 60Hz Acer ComfyView
- CPU: AMD Ryzen 7 5700U 8-Core 16-Thread 1.8GHz Base up to 4.3GHz Boost
- RAM: 8GB DDR4 (Upgradeable to 32GB)
- Storage: 512GB NVMe SSD
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB GDDR6
- OS: Windows 11 Home
- Wi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax)
- Ports: 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB Type-C (3.2 Gen 1), 1x USB 2.0, 1x HDMI, 1x RJ-45 Ethernet, 1x 3.5mm Audio Jack
- Battery: 48Wh 3-Cell Li-Ion, Up to 11.5 Hours
- Weight: 2.15kg
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.