Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL011W | 16Inch FHD+ 144Hz | Ryzen 7 170 | 16GB RAM | 512GB SSD | RTX 4050 6GB | WIN11
₱75,995.00
2 in stock
Description
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 170 Processor 3.2GHz (20MB Cache, up to 4.75 GHz, 8 cores, 16 Threads) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost), 6GB GDDR6 VRAM |
| Display | 16-inch, FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), Value IPS-level, Anti-glare display, Adobe:75.35%, Refresh Rate:144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA? Advanced Optimus |
| Memory | 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems vary by CPU SPEC, Max Capacity:64GB, Support dual channel memory technology |
| Storage | 512GB PCIe? 4.0 NVMe? M.2 SSD |
| Expansion Slots (includes used) | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| 2x M.2 PCIe | |
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| 1x HDMI 2.1 FRL | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort? / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) | |
| 1x RJ45 LAN port | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| With Copilot key | |
| *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. | |
| Camera | 720P HD camera |
| 720P HD camera | Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Dolby Atmos | |
| AI noise-canceling technology | |
| Built-in array microphone | |
| 2-speaker system | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth? 5.3 Wireless Card (*Bluetooth? version may change with OS version different.) |
| Battery | 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ?6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) |
35.4 x 25.1 x 2.24 ~ 2.67 cm (13.94″ x 9.88″ x 0.88″ ~ 1.05″)
|
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| BIOS Administrator Password and User Password Protection | |
| McAfee 30 days free trial |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.