HP 15-FC0757AU Natural Silver 15.6 | AMD RYZEN 5 7520U | 16GB RAM | 512GB NVME SSD | MS OFFICE 2024 HOME | WINDOWS 11 OS
₱36,990.00
3 in stock
SKU:
15-FC0757AU AMD NATURAL SILVER
Category: Business Laptop
Tags: AMD, AMD Ryzen 5, HP, laptop, RYZEN
Description
| Operating system | Windows 11 Home Single Language |
|---|---|
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 processor |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7520U (up to 4.3 GHz max boost clock, 4 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads) |
| Chipset | AMD integrated SoC |
| Graphics | Integrated,
AMD Radeon™ Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MT/s (onboard)
(Transfer rates up to 3200 MT/s.) |
| Internal Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 39.6 cm (15.6″) diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 85% |
| Color gamut | 45% NTSC |
| Brightness | 250 nits |
| Dimensions (W x D x H) | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| Weight | 1.59 kg |
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer |
| Battery life | Up to 10 hours and 30 minutes |
| Battery recharge time | Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card (Modern Standby (Connected)) |
| Product color | Natural silver |
| Keyboard | Full-size, soft gray keyboard with numeric keypad |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Audio | Dual speakers |
| Pointing device | HP Imagepad; Precision Touchpad support |
| Ports | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo |
| Power supply type | 45 W Smart AC power adapter |
| Security management | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Sustainable impact specifications | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s);Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.