Acer Nitro V ANV15-41-R7GP AMD Obsidian Black | 15.6″ Full HD 1920 x 1080 | AMD Ryzen™ 5 6600H | 16GB RAM + 512GB SSD | RTX™ 3050 | Windows 11 Home
₱51,999.00
1 in stock
SKU:
ANV15-41-R7GP AMD OBSIDIAN BLACK
Categories: Gaming Laptop, Laptops
Tags: Acer, Acer Nitro, Gaming Laptop
Description
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Ryzen™ 5 |
| Processor Model | AMD Ryzen™ 5 6600H hexa-core processor |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Speed (turbo) | 4.5 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory | upgradable to 32 GB using two soDIMM modules |
| Memory Technology | DDR 5 |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6″) |
| Display Screen Type | Acer ComfyView™ |
| Display Screen Technology | IPS (In-Plane Switching) technology |
| Backlight Technology | LED-backlit TFT LCD |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Model | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 VRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| HD Audio | Yes |
| Speakers | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n+ac+ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Supports Bluetooth® 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Webcam Resolution (front) | 1280 x 720 |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 1 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Headphone | Yes |
| Software | |
| Featured Software | Microsoft Office for Home 2024 w/ O365 (1year) |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | Multi-gesture touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Type | 99-/100-/103-key Acer backlit keyboard with international language support |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 57 Wh |
| Power Description | |
| Power Supply | 3-pin 135 W AC adapter |
| Physical Characteristics | |
| Color | Obsidian Black |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.