Lenovo LOQ-15 83S000BYPH AMD Luna Gray | AMD Ryzen 7 7735HS | 16GB RAM + 512GB SSD | NVIDIA GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6 | Windows 11
₱69,995.00
1 in stock
SKU:
LOQ-15 83S000BYPH AMD LUNA GRAY
Categories: Gaming Laptop, Laptops
Tags: Gaming Laptop, Lenovo, Lenovo LOQ
Description
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 7735HS (8C / 16T, 3.2 / 4.75GHz, 4MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6, Boost Clock 1605MHz, TGP 65W, 194 AI TOPS |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 1x 16GB SODIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 16GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Storage Slot | Two M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 SSD up to 1TB each |
| Optical | None |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Battery | 57.5Wh |
| Power Adapter | 135W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| DESIGN | |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, FreeSync™ |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 88% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | No Color Calibration |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | White Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm (2.72 x 4.09 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 359.2 x 236 x 19.9-22.95 mm (14.14 x 9.29 x 0.78-0.90 inches) |
| Weight | Starting at 1.8 kg (3.97 lbs) |
| Case Color | Luna Grey |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language, English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2×2 + BT5.2 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C® (USB 5Gbps), with USB PD 65-100W, 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Card reader, 1x Slim tip Power connector |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | No Fingerprint Reader |
| Other Security | Camera privacy shutter |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.