ASUS ROG Strix G16 G614PH-RV067WSM Eclipse Gray 16in FHD+ 165Hz | AMD Ryzen 9 8940HX | 16GB DDR5 | 512GB SSD | RTX 5050 8GB | Windows 11 Home
₱99,995.00
ASUS ROG Strix G16 G614PH with Ryzen 9 8940HX, RTX 5050 8GB, 16in 165Hz, USB4, and HDMI 2.1. Next-gen ROG gaming with 16-core processing power.
| product-category | Laptop |
|---|---|
| manufacturer | ASUS |
| gpu | GeForce RTX 5050 |
| gpu-memory-size | 8 GB |
| gpu-memory-type | GDDR7 |
| processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| screen-size | 16″ |
| system-memory-size | 16 GB |
| system-memory-type | DDR5 |
| hdd-size | 512 GB |
| hdd-type | SSD |
| resolution | 1920 x 1200 |
| monitor-type | IPS |
| os | Windows 11 Home |
1 in stock
- Display: 16in FHD+ (1920×1200) IPS, 165Hz
- CPU: AMD Ryzen 9 8940HX (16C/32T, 5.3GHz boost)
- RAM: 16GB DDR5 5200MHz
- Storage: 512GB / 1TB NVMe PCIe 4.0 SSD
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7
- OS: Windows 11 Home
- Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3
- Ports: 2x USB-C 4/DP, 2x USB-A 3.2, HDMI 2.1, RJ-45, 3.5mm
- Battery: 90Wh
- Weight: 2.5 kg
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.