ASUS TUF Gaming A16 FA607NUG-RL116W Mecha Gray 16in FHD+ 144Hz | AMD Ryzen 7 7445HS | 16GB DDR5 | 512GB SSD | RTX 4050 | Windows 11 Home
₱65,995.00
ASUS TUF Gaming A16 FA607NUG with Ryzen 7, RTX 4050, 16in 144Hz FHD+ 16:10, MUX Switch, and MIL-STD durability. Bigger screen gaming on a budget.
| product-category | Laptop |
|---|---|
| manufacturer | ASUS |
| gpu | GeForce RTX 4050 |
| gpu-memory-size | 6 GB |
| gpu-memory-type | GDDR6 |
| processor | AMD Ryzen 7 7445HS |
| screen-size | 16″ |
| system-memory-size | 16 GB |
| system-memory-type | DDR5 |
| hdd-size | 512 GB |
| hdd-type | SSD |
| resolution | 1920 x 1200 |
| monitor-type | IPS |
| os | Windows 11 Home |
1 in stock
- Display: 16in FHD+ (1920×1200) IPS, 144Hz, 16:10, Adaptive-Sync
- CPU: AMD Ryzen 7 7445HS (6C/12T, 4.7GHz boost)
- RAM: 16GB DDR5 5600MHz
- Storage: 512GB NVMe PCIe 4.0 SSD
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU
- OS: Windows 11 Home
- Wi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax)
- Ports: USB-C 3.2/DP, USB-A 3.2, HDMI 2.0, RJ-45, 3.5mm
- Battery: 90Wh
- Weight: 2.2 kg
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.